ZSTiO „Meritum” na spacerze po Siemianowicach Śląskich – „Śladami bolesnej przeszłości”

ZSTiO „Meritum” na spacerze po Siemianowicach Śląskich – „Śladami bolesnej przeszłości”

Spacer po Siemianowicach Śląskich młodzieży „Meritum” – „Śladami bolesnej przeszłości” – po dwuletniej pandemicznej przerwie on-line, mógł nareszcie odbyć się w świecie rzeczywistym.W piękny, słoneczny majowy dzień uczniowie z Technikum nr 2 i III Liceum Ogólnokształcącego z ZSTiO „Meritum” udali się do michałkowickiego „Zameczku”, aby spotkać się tam z Panem Mirosławem Dominem, a następnie razem z nim wybrać się na spacer śladami siemianowickich miejsc związanych z tragicznymi wydarzeniami z czasów II wojny światowej.

Spotkanie to odbyło się w ramach XIII edycji autorskiego edukacyjnego cyklu „Jest taka cierpienia granica…”, którego organizatorkami są Panie Ewa Boryca i Ksenia Hadryan, a dobrym duchem i opiekunem merytorycznym od samego początku jest Pan Mirosław Domin, były wieloletni Prezes Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, a obecnie pracownik Siemianowickiego Centrum Kultury i dyrektor Amatorskiego Teatru DOMINO w Siemianowicach Śląskich.

Pan Domin jako gospodarz serdecznie przyjął meritumowską młodzież w gościnnych progach Siemianowickiego Centrum Kultury „Zameczek”. Następnie w profesjonalny, a przy tym w ciekawy i niezwykle barwny sposób opowiedział o „Siemianowicach, jakich nie znamy” oraz zaprezentował zrealizowany przez siebie wraz z SCK film pt.: „Nazistowskie obozy w Siemianowicach Śląskich”. Młodzież dowiedziała się, że w Siemianowicach Śląskich podczas II drugiej wojny światowej działało aż siedem hitlerowskich obozów, różnego rodzaju i przeznaczenia, np.: obozy jenieckie jako podobozy obozu jenieckiego w Łambinowicach na Opolszczyźnie, podobozy KL Auschwitz-Birkenau, obozy pracy przymusowej, obozy dla polskich wysiedleńców tzw. Polenlagry.

Przed wyruszeniem na spacer śladami wojennej historii uczniowie mieli unikatową możliwość zwiedzenia całego przepięknie odrestaurowanego „Zameczku”, będącego dawną siedzibą rodów Mieroszewskich, Rheinbabenów i Hohenlohe, zobaczenia pracowni ceramicznej, plastycznej, wokalnej oraz galerii z pracami uczestników warsztatów artystycznych. Uczniowie Meritum szczególnie zachwycili się salą lustrzaną i oranżerią, a także z zainteresowaniem wysłuchali strasznej opowieści o „zameczkowym” duchu, czyli ostatnim przedstawicielu z rodu Rheinbabenów – Maksymilanie Rheinbabenie.

Młodzi pasjonaci historii miasta wraz ze swoim przewodnikiem Panem Mirosławem Dominem przeszli przez Park Górnik im. Stanisława Dykty i doszli do następnego punktu wycieczki, czyli (aktualnie rewitalizowanego) Pałacu Donnersmarcków znajdującego się w Parku Miejskim. Okazało się, że w czasie II wojny światowej w pałacowych i folwarczno – gospodarczych zabudowaniach Donnersmarcków mieścił się Polenlager 10, czyli hitlerowski obóz pracy przeznaczony dla polskich wysiedleńców z Żywiecczyzny, Bielska-Białej oraz Zagłębia Dąbrowskiego i okolic Myszkowa, którzy mieli ustąpić miejsca dla kolonizujących polskie ziemie Niemców ze Wschodu.

Uczestnicy wycieczki mijając zabytkowy budynek miejskiego Ratusza z wbudowanym herbem miasta, idąc dalej ulicami Jana Pawła II i 1 Maja, dotarli do jej kolejnego punktu, czyli Willi Fitznera (SCK), będącej dawną siedzibą znanej przemysłowej rodziny Fitznerów, właścicieli m.in. Fabryki Kotłów Parowych, na terenie której obecnie znajduje się Rosomak S.A. (Wojskowe Zakłady Mechaniczne Spółka Akcyjna). Tam również uczniowie „Meritum” poznali ciekawe dzieje rodu śląskich przemysłowców Fitznerów, zwiedzili przepiękne zabytkowe wnętrza, m.in. salę reprezentacyjną z kasetonowym sufitem i witrażowym świetlikiem, gabinet reprezentacyjny Wilhelma Fitznera, ogród zimowy, urokliwe patio, naśladujące śródziemnomorską architekturę.

Następnie wszyscy przystanęli przed budynkiem dawnej dyrekcji Huty „Jedność”. W czasie II wojny światowej mieścił się tutaj posterunek Gestapo i areszt śledczy, a w podziemiach znajdowały się cele więzienne przeznaczone dla byłych śląskich powstańców, działaczy politycznych i społecznych, których w latach 1939-1944 w bestialski sposób zamordowano. Uczniowie „Meritum” stojąc przed pamiątkowymi tablicami zamontowanymi na tym budynku, oddali hołd zarówno zamordowanym przez hitlerowskiego okupanta polskim patriotom, jak i męczeństwu więźniów pobliskiego podobozu KL Auschwitz-Birkenau „Laurahütte”.

Ostatnim śladem bolesnej wojennej przeszłości w Siemianowicach Śląskich, do którego dotarła młodzież „Meritum”, były pozostałości po podobozie KL Auschwitz-Birkenau „Laurahütte”, znajdujące się na gruzowiskach Huty „Jedność”. Pan Mirosław Domin jeszcze raz przypomniał historię podobozu „Laurahütte”: trwał on około dziewięciu miesięcy w latach 1944-1945, przebywali w nim głównie Żydzi holenderscy, belgijscy, francuscy i węgierscy, nie miał charakteru politycznego, a panujące w nim warunki były w miarę znośne, pomimo tego zostały odnotowane obozowe ucieczki.

Spotkanie z Panem Mirosławem Dominem, wspólne obejrzenie filmu „Nazistowskie obozy w Siemianowicach Śląskich”, a przede wszystkim spacer „Śladami bolesnej przeszłości” dostarczył młodzieży „Meritum” ogromnej wiedzy na temat historii miasta i II wojny światowej, pokazał znane miejsca w Siemianowicach Śląskich z zupełnie innej, nieznanej strony, pozwolił na chwilę zadumy i wzruszenia oraz skłonił do refleksji nad dramatycznymi wydarzeniami, o których nie wolno zapomnieć, nawet jeżeli śladów po nich jest coraz mniej.

Źródło: Urząd Miejski w Siemianowicach Śląskich

Previous 30 lat szkolnego koła ekologicznego w Matei
Next Świetlica środowiskowa w Laurahucie otwarta

Może to Ci się spodoba

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

„Handel ludźmi”

W ramach realizacji „Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016-2018”, w miesiącu maju b.r., policjantki Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadziły w Galicyjskim Centrum Integracji Społecznej

Krakowscy policjanci zabezpieczają Lotto Eurovolley Poland 2017

To już druga w tym roku tak duża impreza sportowa, której jednym z miast gospodarzy jest Kraków. Tym razem gościmy uczestników mistrzostw Europy w piłce siatkowej.  Turniej rozgrywany jest od

Trwa kwalifikacja wojskowa w Siemianowicach Śląskich

W Siemianowicach Śląskich trwa kwalifikacja wojskowa. Siedziba Powiatowej Komisji Lekarskiej mieści się w tym roku przy ul. Dąbrowskiego 13. Tegoroczna kwalifikacja rozpoczęła się 1 września. Jej celem jest ustalenie zdolności

Małopolska wyda miliard złotych na infrastrukturę kolejową

W 2015 r. ma ruszyć Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce. Pierwsze pociągi pojadą jednak już za rok. Województwo na rozwój tej części transportu publicznego wyda nawet miliard złotych do 2020 r.

Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejny mecz piłkarskiej ekstraklasy i zapobiegli bójce kiboli

31 marca br na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana znajdującym się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków oraz Lecha Poznań. Tego rodzaju

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź